Şartname

GÜZEL ORDU

5. ULUSAL ÖYKÜ YARIŞMASI

ŞARTNAMESİ1) HAKKINDA

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği kurulduğu günden bu yana sürdürdürdüğü yarışmalarla bireylerin toplumsal konularda farkındalığını arttırmak, cesaretlendirmek, motive etmek, yaratıcılıklarının ön planda olmasını sağlamak ve başarılarını takdir etmek üzere bu yarışmaları düzenlemektedir..

Yarışmalarımızın birinci yılında ‘’Karadeniz’’, ikinci yılında ‘’Çocuk Hakları’’, üçüncü yılında ‘’Kadın Hakları’’ ve dördüncü yılında da ‘’Adalet’’ konuları işlenerek sanat aracılığıyla farkındalık yaratılmak amaçlanmıştır.

2) TARİHLER

Başvuru başlangıç tarihi
01. 06. 2021

Başvuru bitiş tarihi
19. 09. 2021

Finale kalan eserlerin açıklanacağı tarih
30. 09.2021

3) KONU

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği 5.Öykü Yarışmasının konusunu ‘’DALGA’’ olarak belirlemiştir.

‘’DALGA’’
Yaptığımız her şey kendi dalgasını yaratır. Suyun yüzeyine atılan minik bir taşın yarattığı dairesel dalgalar gibi, eylemlerimiz de bireysel etkilerini aşarak sürekli genişleyen ve etrafını etkileyen bir dizi dalgaya neden olabilir. Buna domino, kartopu veya kelebek etkisi diyebiliriz; esasında hepsi momentum ile ilgilidir.

Momentum arttıkça en küçük aksiyon bile büyük bir etkiye neden olabilir. Çıkarılan ufak bir ses bir hareketin öncüsü olabilir, küçük bir iyilik hayat kurtarabilir. Yaptığınız şey şu an ne kadar küçük görünürse görünsün, geleceğe etkisi çok daha büyük olabilir.

Hayattaki etkinizin yakın çevrenizden başlayıp daha da ötesine nasıl genişlediğini görmek ve bu pozitif etkiyi ileriye taşımak için, sizi yarattığınız dalgalara ve sizi yaratan dalgalara odaklanmaya davet ediyoruz.

Bazen de hayatta yarattığımız dalgalara o kadar takılırız ki bizi yaratan dalgaları dinlemeyi unuturuz. İşte o zaman “ben hayatta ne yapıyorum, hayatımı nasıl değiştirebilirim” gibi düşüncelerle dolu buhranlar yaşarız. Esasında sizi her gün yaratan dalgalar bu soruların cevabını defalarca veriyordur. Seni yaratan dalgalara kucağını açık tut, kendi yarattığın dalgaların da sorumluluğunu unutma.

Eğer buna cesaretiniz varsa, içinizdeki denizin derinliklerini keşfetmek için güzel bir yıl olabilir. Suyun altına dalmak için cesaretinizi toplayın ve bu hareketinizle daha derin dalgaları yaratan siz olun.

4) BAŞVURU KOŞULLARI

4.1 Yarışma 30 yaş altı ve 30 yaş üstü olarak 2 farklı kategoride yapılacaktır.
4.2 Yarışmaya katılacak öyküler daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.
4.3 Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
4.4 Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
4.5 Seçici kurulun yayınlamaya değer bulduğu öyküler kitap haline getirilir.
4.6 Başvuru sahibi yukardaki şartları kabul etmiş sayılır.

5) YARIŞMAYA GÖNDERİLECEK ESERDE ARANACAK ŞARTLAR

5.1 Öykünün konusu açıklaması yapılan‘’DALGA’’ ile alakalı olmalıdır. Türkçe yazılmalıdır. Türk dilinin özgünlüğü korunarak 5.000 ile 15.000 karakter (600-2000 sözcük) arasında yazılmış olmalıdır.
5.2 Yarışmacılar eserlerini; www.gooykufest.org web sitemiz üzerinden başvuru formunu doldurarak online olarak göndereceklerdir.
5.3 Dosyanın sol üst köşesinde sadece yarışmacının rumuzu yer almalıdır. Rumuz anlam taşımayan sayı ve harflerden, 6 (Altı) karakterle oluşacak şekilde belirlenebilir. (Örnek: A22Y1Z – DRM292 gibi)
5.4 Yarışmaya gönderilen öyküler, değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın, yazarlarına iade edilmeyecektir. Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği  bu öykülerden oluşan bir kitap hazırlama ve yayınlama hakkını da saklı tutar.

6) ÖDÜLLER

6.1 30 YAŞ ALTI

Birinciye: 1.500 TL + Plaket + Kitap seti
İkinciye: 750 TL + Plaket + Kitap seti
Üçüncüye: 500 TL + Plaket + Kitap seti

6.2 30 YAŞ ÜSTÜ

Birinciye: 1.500 TL + Plaket + Kitap seti
İkinciye: 750 TL + Plaket + Kitap seti
Üçüncüye: 500 TL + Plaket + Kitap Seti

6.3 ÖDÜL TÖRENİ

Ödül törenin yapılacağı yer ve program bilgileri web sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

6.4 Yurt dışından katılanlar hariç ödülü hak edip dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncü olan kişi, ödülünü almak üzere Ödül Töreni’nde bizzat bulunmak zorundadır. Ödül Törenine; Yarışma Yürütme Kurulu’nun kabul edeceği bir mazereti olmaksızın katılmayan kişinin akçeli ve akçesiz hiçbir ödülü verilmez, ödül dernek uhdesinde kalır.

7) ÖZEL KOŞULLAR

7.1 Yarışma başvuru belgesindeki imza sahibi, öykünün yasal sahibi olmalıdır.
7.2 Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.
7.3 Dernek Yarışmanın duyurulması ve sonuçların ilan edilmesine yönelik olarak hazırlanacak basın bültenlerinde ve basılı materyallerde eserle birlikte Dernek logosu ve Resmi Sponsorun logosunu birlikte kullanmakla yükümlüdür.
7.4 Telif Hakları; Yarışmada dereceye giren ve basılmaya değer görülen öykülerin telif hakkı eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği’ne ait olacaktır. Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği, bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak Türkiye içinde veya dışında her türlü ortam ve her türlü meteryal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek, kullandırabilecektir.

8) SEÇİCİ KURUL

  • İBRAHİM DİZMAN
  • MELTEM VURAL
  • HİKMET PALA
  • ZEYNEP ALTIOK AKATLI
  • SANİYE YURDAKUL

9) SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZIN TAKİBİ VE DUYURULAR

9.1 Yarışmaya başvuran yarışmacılar yarışma hakkındaki bilgilendirmeleri derneğimizin sosyal medya hesaplarından ve www.gooykufest.org web sitemizden takip edebilirler.

Instagram.com/gzlordu
Facebook.com/gzlordu
Twitter.com/gzlordu
www.gooykufest.org
www.gzlordu.org

9.2 Ödül töreni gecesinin yapılacağı yer ve program bilgileri web sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

10)

Bu şartname 10 maddeden ibaret olup yarışmaya başvuran kişiler tarafından kabul edilmiş sayılır.